2010. december 13., hétfő

Ekcéma, allergia, viszkető-berepedezett bőr? Megoldás a bojtorján masszázskrém!


Nem is gondolnánk, hogy a sok; orvos által felírt pirula és különböző antibiotikumok milyen mellékhatásokkal bírnak szervezetünkre.
Egy pár hasznos tipp a bennünket körülvevő csodálatos természet kimeríthetetlen tárházából.
Egy rövidke felmérés adatai: Tudta ön, hogy tíz emberből kilenc azt sem tudja, hogy a bojtorján hogyan néz ki?
Ön tudja?! Esetleg, hogy milyen felhasználási módjai lehetnek ennek az egyszerű, de mégis nagyszerű növénynek?!
Hadd járuljak hozzá ismeretei bővítéséhez, egy kis lexikális anyaggal.

Jellemzői:
Kétnyári növény. Tipikusan 60–150 cm magasra nő. Karószerű gyökere 30–60 cm hosszú, 2-3 ujj vastag, függőlegesen, alig elágazva hatol a talajba; húsos, belül fehér, kívül szürkésbarna, rosszízű, szagtalan. Az első éves egyed gyökere még tömör, húsos – ekkor kell begyűjteni –; a virágot hozó (másodéves) egyedek gyökere szivacsosodik, később üreges, pudvás szerkezetűvé válik. Erősen elágazó, pelyhes, szúrós szárán a barázdált tőlevelek igen nagyra nőnek, az első évben tőrózsát alkotnak. A szárlevelek szórt állásúak, nyelesek, szíves formájúak; felfelé haladva kisebbedők és rövidülő nyelűek; fonákuk szürkén gyapjas. Július-szeptember környékén nyíló, 3-4,5 cm hosszú, bíbor vagy rózsaszínű, kizárólag csöves, ötcimpájú virágai hosszú kocsányon ülnek, ernyős fürtben álló fészkeket alkotnak. A horgos végű, hátragörbülő fészekpikkelyek a virágokkal megegyező hosszúak vagy hosszabbak, gömbszerűvé nagyobbítva a virágzatot. A pikkelyek egymással is összetapadva könnyen beleakadnak a juhok, kutyák szőrébe vagy a ruhába. Termése sárga szőrbóbitás, bordázott kaszattermés.

Hatóanyagai:

Inulint, nyálkaanyagokat, nyomokban illóolajakat, szeszkviterpén-lakton keserűanyagot, poliineket, kávésavszármazékokat, triterpéneket tartalmaz.

Felhasználása:

Friss hajtása zöldségként használható, elkészíthető főzeléknek, ám csak kevés helyen használják fel erre; Japánban, Koreában, Olaszországban és Portugáliában bardana néven ismerik.
Szárított gyökerét használják fel. A népi gyógyászat vértisztító orvosságnak használta, vizelethajtó és izzasztószerként. Serkenti az epe elválasztását, reuma és bőrbetegségek kezelésére is felhasználják. Olajokkal előállított kivonatait bedörzsölőszerként, fürdőolajként,masszázskrémként használják reumatikus fájdalmak ellen, de hajhullás, korpásodás kezelésére is alkalmazzák.
A homeopátiában alkalmazzák reuma, méhelőesés és nedves bőrkiütések ellen.

További részletek: www.bio-holding.hu

Ha ön ezen kellemetlen betegségek valamelyikétől szenved, ne habozzon kipróbálni az Apróbojtorján masszázskrémet; nem fog csalódni!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése